تعرض بوسیله ساخت فرودگاه در نزدیکی میراث تاریخی «پرو»

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت نیوزپیپر ، باستان شناسان، تاریخدانان ، راهنماهای تورهای گردشگری و دیگر اقشار اجتماع از دولت «پرو» می خواهند، برنامه پیدایش یک فرودگاه بین المللی را در نزدیکی بنای تاریخی «ماچو پیچو » متوقف کند. طرح ساخت و ساز چندین میلیارد دلاری این فرودگاه که بوسیله منظور کوتاه کردن زمان جهانگردی گردشگران عازم به این منطقه عرضه شده است، اوایل سال سیال در حالی آغاز شد که چندین بولدوزر مقدر شدن اعظمی از زمین های نزدیک به ورودی «دره مقدس» را همواره کردند. قرار است ساخت این فرودگاه تا سال ۲۰۲۳ به اتمام برسد.

گردشگران می توانند برای بازدید از این مکان تاریخی که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده از قطاری که فاتحه آن شهر «کوسکو » است، استفاده کنند، با این حیات رسیدن به «ماچوپیچو » ۳ ساعت زمان می برد.

این مکان تاریخی هرساله بیش از یک میلیون بازدیدکننده را به این منطقه می کشاند. این رقم دو برابر چیزی است که یونسکو در قبال محافظت از این مکان تاریخی، وعده داده حیات.

«ناتالی ماجلوف » تاریخدان هنری اهل «پرو» دانشگاه « کمبریج» که آغازکننده موج اعتراضات بود، معتقد است ، برنامه تاسیس فرودگاه داخل این منطقه بسیار کوته بینانه است و در بلندمدت آینده این جا تاریخی را به خطر می اندازد.

وی اشعار کرد: «تاسیس فرودگاه در این منطقه، حفاظت از یکی از باارزش ترین جا های تاریخی و باستانی گیتی را بوسیله ریسک می اندازد.»

دولت « پرو» متقی است پروژه ساخت فرودگاه بین المللی در این مکان علت ایجاد بیش از ۲ هزار اشتغال می شود و فرصت های اقتصادی مختلفی به ارمغان می آورد.

«ماچوپیچو » که از آن به عنوان بطرف خانه گمشده «اینکا » ها نام برده می شود، حدود سال ۱۴۵۰ میلادی در ارتفاعات امپراتوری اینکاها ساخته شد. این دژ در ۵۰ مایلی «کوسکو » پایتخت اینکاها قرار دارد و به همین دلیل هرگز متشابه سایر شهرهای اینکاها پیدا و ویران نشده است.

در کشش قرن ها، جنگل های پرگیر این مجموعه رشد کرده و آن را پوشانده است و به همین دلیل از نظرها پنهان مانده و عزب عده معدودی از وجود آن وقوف داشته اند.

در بیست وچهارم ژوئیه ۱۹۱۱ میلادی، «ماچو پیچو » به دستگاه «هیرام بینگام »، تاریخچه شناس آمریکایی داخل یک سخنرانی تو دانشگاه ییل به دنیای غرب معرفی شد. او به دستگاه تربیت محلی هایی که گه گاه به سایت رجوع می کردند بوسیله آن جا راهنمایی شد.

«ماچو پیچو » به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی بوسیله ثبت رسید و بوسیله عنوان یک خارق العاده سره معماری و نشانه ای منحصربه بی تا از تمدن اینکاها اکنون بوسیله عنوان یکی از عجایب هفت گانه جدید شناخته می شود.

انتهای پیام